Neďakujte ChatGPT, stojí ho to milióny!

Umelá inteligencia, a najmä ChatGPT od spoločnosti OpenAI, sa za posledné mesiace stala každodennou súčasťou práce, vzdelávania aj zábavy. Píšeme s ňou e-maily, plánujeme výlety, robíme si školské úlohy. A často aj zo zvyku pridáme na záver: „Ďakujem“. Veď je slušné byť zdvorilý. Lenže málokto si uvedomuje, že aj toto nevinné gesto má svoju cenu a táto cena nie je malá.

Ilustrácia, kde antropomorfizovaný monitor s logom ChatGPT dvíha ruku a hovorí používateľovi: „Neďakuj mi a nepros ma!“ Zmätený muž so zloženými rukami sedí pred počítačom v domácom prostredí.

„Neďakuj mi a nepros ma!“ odkazuje ChatGPT svojim používateľom

Každé slovo niečo stojí

Prevádzka veľkých jazykových modelov, akým je aj ChatGPT, je technologicky a energeticky mimoriadne náročná. Denné náklady sa pohybujú medzi 100 000 až 700 000 dolármi. V prepočte to znamená, že každý mesiac musí spoločnosť OpenAI investovať milióny dolárov len na to, aby ChatGPT mohol odpovedať na naše otázky.

Tieto výdavky zahŕňajú nielen výpočtový výkon a údržbu serverov, ale aj elektrickú energiu, chladenie dátových centier a infraštruktúru, ktorá umožňuje prevádzku modelu 24 hodín denne po celom svete.

A práve tu sa dostávame k podstate problému že čím viac slov mu povieme, tým viac energie to stojí. V prípade ľudskej konverzácie by sme si to možno ani nevšimli. Ale keď milióny ľudí denne komunikujú s umelou inteligenciou a každý z nich pridá zopár „zbytočných“ slov, výsledkom je obrovské množstvo výpočtov navyše.

„Prosím“ a „ďakujem“ ako uhlíková stopa

CEO spoločnosti OpenAI, Sam Altman, nedávno prekvapil verejnosť vyjadrením, že zdvorilostné frázy ako „prosím“ a „ďakujem“ stoja firmu doslova desiatky miliónov dolárov ročne. Tieto frázy, ktoré by v bežnej komunikácii vyvolali úsmev, sú v svete umelej inteligencie výpočtovou záťažou navyše. Model musí každé slovo spracovať, analyzovať, zaradiť do kontextu a následne pripraviť odpoveď.

Nie je to len otázka peňazí. Každý výpočet spotrebuje elektrinu, ktorá často pochádza z neobnoviteľných zdrojov. Navyše, na chladenie výkonných serverov sa denne spotrebujú tisíce litrov vody. Takto sa z jedného zdvorilého „ďakujem“ môže stať kvapka v mori environmentálneho dopadu, ktorý AI technológie prinášajú.

Efektivita vs. ľudskosť

Celá situácia otvára dôležitú tému: Ako efektívne a zodpovedne využívať technológie? Na jednej strane nechceme úplne odstrániť ľudský rozmer a empatiu z komunikácie, aj keď ide „len“ o chat s AI. Na strane druhej je však zrejmé, že obrovské množstvo dát, ktoré denne spracujeme, má svoj vplyv na rozpočet aj planétu.

Používanie AI nástrojov nás núti prehodnotiť aj to, čo považujeme za samozrejmé. Naozaj musíme do každej požiadavky vkladať „dobrý deň“, „prosím vás pekne“ a „ďakujem veľmi pekne za odpoveď“? Pri človeku áno. Pri AI? Možno by stačilo menej.

Miliardy slov denne

ChatGPT denne komunikuje s desiatkami miliónov používateľov po celom svete. Ak by každý z nich napísal len o jedno zbytočné slovo menej, celkovo by sa mohol znížiť objem spracovávaných dát o stovky miliónov znakov. A to už je rozdiel, ktorý sa prejaví nielen na účte za elektrinu, ale aj na celkovej udržateľnosti prevádzky.

Záver

Znie to paradoxne, ale v ére umelej inteligencie sa možno budeme musieť naučiť novým formám zdvorilosti a možno aj trochu menej hovoriť. Nie preto, že by sme nechceli byť slušní, ale preto, že každé naše slovo má svoju váhu. Doslova, teda podľa toho čo uvádzajú.

Takže nabudúce, keď sa budete rozprávať s ChatGPT a budete mať chuť napísať „ďakujem“, pokojne to spravte. Ale majte na pamäti, že aj tie dve slabiky sa niekde v serverovni premenia na teplo, výdaj energie a doláre.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o fungovaní umelej inteligencie a ChatGPT, pozrite si naše dostupné Kurzy a zistite viac o AI!

Dvíhate v práci telefóny? Toto by ste mali prečítať. . .

24.07.2025

Je vašou úlohou dvíhať v práci telefón? Mám na mysli recepciu a objednávanie u lekára, recepční v hoteloch, pracovníci Heldesku, pracovníci pri sledovaní objednávok a podobne. Tento príspevok vám prezradí viac o vašej budúcnosti. Všimli ste si, že niektoré profesie potichu zmizli zo sveta? Telefónny spojovateľ, telegrafista sa vytratili už pred desaťročiami. Všimli [...]

Zarábajte ako AI developer od 2800 až do 4500 eur!

24.07.2025

Nemôžeme len chcieť kvalitných ľudí do sveta technológií. Ak ich chceme mať, musíme ich aj vychovávať. Práve preto sme na Slovensko.AI vytvorili kurz, ktorý pomáha formovať novú generáciu AI developerov. Je určený pre všetkých, ktorí chcú vstúpiť do sveta umelej inteligencie s jasným cieľom a to je získať praktické zručnosti a uplatniť sa na trhu práce s [...]

Ak by ste mali milión eur, na trezore by ste nešetrili

24.07.2025

Sú pred nami zmluvy, spisy, obchodné tajomstvá, know‑how. Naše dáta sú drahšie ako akýkoľvek šperk. Dôvod, prečo zabezpečenie a kontrola nad údajmi patria medzi najväčšie priority každého seriózneho podnikateľa. Moderné platformy ako ChatGPT či iné cloudové AI služby získavajú a uchovávajú informácie „na dne oceánu“. Ani neviete, kde presne skončia vaše [...]

Izrael, Palestína, Chán Júnis, Pásmo Gazy

Kritika sveta voči Izraelu narastá. Židovský štát povolí zhadzovanie humanitárnej pomoci do Gazy

25.07.2025 14:40

Mnohé západné vlády tvrdia, že Izrael vytvoril podmienky pre šíriacu sa podvýživu a hladovanie.

poker online kasíno hazard

Pandémia zatvorila herne, hazard sa presunul na internet. Slováci prehrávajú stámilióny z pohodlia domova

25.07.2025 14:34

Minulý rok prišlo cez odvody z hazardných hier do štátneho rozpočtu 350 miliónov eur, narástli tak 40-násobne. Prispela k tomu aj pandémia.

Facebook

Koniec politickej kampane na Facebooku a Instagrame: Meta zavádza zákaz v celej EÚ

25.07.2025 13:55

Meta tvrdí, že záväzky vyplývajúce z nového nariadenia vytvárajú pre zadávateľov reklám a platformy v EÚ príliš zložité a neisté prostredie.

slovenskoai

Pomáhame firmám rásť a obyvateľom Slovenska ukazujeme možnosti a perspektívy, ale aj nástrahy a úskalia umelej inteligencie. Naším cieľom je poskytovať bezplatné školenia a kurzy, konzultácie a osvetu o umelej inteligencii. Pre ďalšie informácie nás kontaktujte na info@slovensko.ai

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 21561x
Priemerná čítanosť článkov: 674x

Autor blogu