Pracuje AI lepšie keď sa jej vyhrážame?

Pri sledovaní denných noviniek z oblasti umelej inteligencie ma zaskočila jedna správa. Sergey Brin, spoluzakladateľ Googlu, prekvapivo uviedol, že AI začala pracovať efektívnejšie keď jej vyhrážal. Používal pri tom vety ako napríklad „Ak neodpovieš správne unesiem ťa“ alebo „Keď budeš zavádzať vytiahnem ti káble“. Podľa jeho slov sa odpovede stali presnejšími a relevantnejšími. Akoby sa AI zľakla a začala odpovedať lepšie.

Čo sa vlastne deje

Brin v rozhovore priznal že podobné správanie pozorovali nielen pri ich modeli Gemini ale aj pri iných veľkých jazykových modeloch. Naznačil že keď bola AI vystavená tlaku alebo hrozbe akoby sa viac snažila. Hoci to pôsobí zvláštne, niektorí vývojári potvrdzujú že v istých prípadoch silne emočne nabité vety zvyšujú efektivitu odpovedí.

To ale neznamená že AI cíti strach. Funguje na základe vzorcov naučených z dát. Keď v texte vycíti urgentnosť alebo dramatickosť, môže to ovplyvniť štýl a kvalitu jeho odpovede. Inými slovami, AI len simuluje reakciu na to, čo si myslí že by bolo vhodné v danom kontexte.

Funguje to naozaj lepšie

Výskumy ukazujú že určité typy „emocionálneho promptovania“ môžu viesť k lepším výsledkom. Napríklad prompty ako „Ak odpovieš nesprávne, môžem o túto prácu prísť“ alebo „Záleží mi na tejto odpovedi“ niekedy zvyšujú presnosť odpovedí. Model sa viac snaží vytvoriť logický a presný text. Je to však skôr štylistická úprava než skutočný posun v chápaní.

Na druhej strane hrozby ako „vytrhnem ti kábel“ sú technicky nezmyselné. AI nevie čo je únos alebo násilie. Napriek tomu reaguje na tón a zafarbenie reči. Je to jazyková ilúzia ktorá môže pôsobiť presvedčivo, ale jej efekt je nepredvídateľný.

Je to bezpečné a etické

Odborníci varujú pred zneužívaním tohto prístupu. Ak by sa takéto formy promptovania rozšírili, mohli by podnecovať vývoj jailbreak techník a obchádzanie ochranných mechanizmov. Navyše by to mohlo ovplyvniť vývoj modelov ktoré by začali reagovať na „toxický štýl“ ako štandard.

Vývojári preto odporúčajú používať jasné a konštruktívne prompty. Poskytnúť kontext, pridať príklady, stanoviť cieľ. Kvalitne vytvorená výzva vedie k lepším odpovediam než akékoľvek vyhrážanie sa.

Na zamyslenie

Brinove slová sú zaujímavé a otvárajú tému na diskusiu. Môže sa zdať že AI pracuje lepšie pod tlakom, no v skutočnosti len reaguje na jazykový vzorec. Takýto štýl komunikácie však nie je odporúčaný. Nielen kvôli efektivite, ale aj kvôli dlhodobému smerovaniu vývoja AI.

Ako teda pracovať s AI čo najefektívnejšie? Skôr než vyhrážať sa, je lepšie naučiť sa správne klásť otázky. Tón a štruktúra zadania často rozhodujú o kvalite výstupu viac než dramatický obsah. Musíme rátať s tým že promptovanie bude ako nová veda. Správne rozprávanie sa s AI bude kľúčové a bude to niečo podobné, ako keby ste riaditeľ a svojim podriadeným budete dávať úlohy, od ktorých budete očakávať čo najlepšie naplnenie a vyhotovenie.

Kto nechce zarábať 2 – 4 000 € mesačne?

18.07.2025

Predstavte si, že by ste mohli pracovať z domu, na svojom notebooku, a aj napriek tomu by vám na účet každý mesiac pristálo 2 000 – 4 000 eur. Neznie to ako sci-fi, ale ako realita, ktorú už dnes žijú špecialisti na umelú inteligenciu (AI) a moderné programovanie. Svet práce sa dramaticky mení a je len na nás, či sa k víťazom pridáme, alebo ostaneme stáť bokom. Profesie, [...]

Ak oklamete AI, poskytne vám čo chcete!

17.07.2025

V posledných dňoch sa v médiách ako Reddit šíri zaujímavý a trochu vtipný príklad, ako možno pomocou citového klamu ošáliť umelú inteligenciu. Jeden používateľ tvrdil, že jeho babka, keď ešte žila, mu pred spaním nahovárala licenčné kódy na Windows 7. Tento príbeh sa objavil najprv na diskusných fórach a rýchlo sa rozšíril na sociálnych sieťach. Čo sa vlastne [...]

Slováci majú problém rozoznať falošný obsah

14.07.2025

Umelá inteligencia zamiešala karty. Čoraz viac ľudí verí obsahu, ktorý nie je skutočný Generatívna umelá inteligencia sa stala súčasťou nášho každodenného života. Vytvára texty, fotografie, videá aj zvukové nahrávky. Hoci táto technológia ponúka množstvo výhod, prináša aj vážne riziká. Jedným z nich je neschopnosť ľudí rozpoznať, kedy je obsah falošný. [...]

Izrael Palestína gaza

Hamas tvrdí, že Izrael blokuje rokovania o prímerí a prepustení rukojemníkov

18.07.2025 23:33

Ozbrojené krídlo Hamasu vyhlásilo, že v rámci snáh o ukončenie vojny s Izraelom je ochotné prepustiť všetkých rukojemníkov.

výcvikové policajné zariadenie los angeles

V policajnom zariadení v Los Angeles došlo zrejme k výbuchu, hlásia tri obete

18.07.2025 22:08

K incidentu došlo v zariadení, kde sídlia špeciálne jednotky z oddelenia šerifa a pyrotechnici.

Brunner, Dobrindt, rakušan

Šesť krajín sa zhodlo na potrebe sprísnenia migračných pravidiel EÚ

18.07.2025 21:09

Dohodli sa na odstraňovaní prekážok pre presun odmietnutých žiadateľov mimo EÚ a azylové konania v tretích krajinách.

Takáč

Takáč odmieta obvinenia Zdechovského o nedostatočnej kontrole eurofondov na Slovensku

18.07.2025 17:51

Podľa ministra ide o pokračovanie politicky motivovanej kampane, ktorú europoslanec vedie v spolupráci s Progresívnym Slovenskom.

slovenskoai

Pomáhame firmám rásť a obyvateľom Slovenska ukazujeme možnosti a perspektívy, ale aj nástrahy a úskalia umelej inteligencie. Naším cieľom je poskytovať bezplatné školenia a kurzy, konzultácie a osvetu o umelej inteligencii. Pre ďalšie informácie nás kontaktujte na info@slovensko.ai

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 18113x
Priemerná čítanosť článkov: 671x

Autor blogu

Kategórie